Rodzaje klimatyzatorów

rodzaje klimatyzatorówDo wyboru mamy obecnie klimatyzatory typu split oraz monoblokowe

Klimatyzatory split

W domach jednorodzinnych są one najczęściej stosowane, ponieważ są nowoczesne i komfortowe w użytkowaniu. Każde takie urządzenie składać się będzie z połączonych jednostek. Jedna jednostka będzie odpowiadać za schładzanie powietrza w pomieszczeniu druga będzie odprowadzać ciepło poza budynek. W jednostce wewnętrznej mamy same elementy, które pracują cicho, natomiast te elementy głośne znajdują się na zewnątrz. Jeśli klimatyzatory mają pilot powinny znajdować się dalej od radia czy telewizora.

Klimatyzatory monoblokowe

Znajdują się w jednej części i mają w sobie elementy i cicho pracujące i te głośne, dlatego w użytkowaniu mogą być uciążliwe. Producenci chcą je jednak maksymalnie wyciszać. Urządzenia mogą mieć jednak awaryjne rozwiązania, czasami można je tylko w niektórych pomieszczeniach stosować. Obie wersje tych klimatyzatorów mogą pracować jako stałe urządzenia jak też jako urządzenie przenośne.

Klimatyzator przenośny monoblokowy

klimatyzator domowyNadaje się do przenoszenia między pomieszczeniami. Korzystać można z nich jedynie w takich miejscach, gdzie będzie się dało otworzyć okno. Ogrzane powietrze wyrzucone jest na zewnątrz, a powietrze do chłodzenia pobierane jest z pomieszczeń. Wadą rozwiązania będzie fakt, że pojawia się podciśnienie w pomieszczeniu. Jeśli chodzi o klimatyzatory dwutorowe to najczęściej montuje się w rurę w rurze i na zewnątrz wystawiana jest tylko jedna ruda. Niezależnie od tego jakie urządzenia są stosowane trzeba mieć uchylone okno w pomieszczeniu a to będzie nieco psuło efekty tego sprzętu. Taki przenośny klimatyzator najczęściej jest także głośny a to będzie sprawiać, że sprzęt jest dość uciążliwy. Klimatyzator stacjonarny typu split Oba elementy takiego sprzętu zasilane muszą być prądem o napięciu 230 V. Łączy się je przy pomocy cienkich miedzianych rurek. Rurki te wyprowadzane są na zewnątrz przez otwór w ścianie. Można je zasłaniać listwą przypodłogową. Do jednostki należy podłączyć rurkę, która będzie odpowiedzialna za odprowadzanie skroplin. Jest ona wyprowadzona najczęściej na zewnątrz budynków. Są to takie elementy instalacji, które muszą być przygotowane razem z całym klimatyzatorem i wtedy też powinny być montowane.

Autor

Piotr Kocik

"Życie jest jak balon. Napompuj świeżego powietrza, a od razu stanie się lżejsze."

Zobacz również