Jak dbać o klimatyzację?

jak dbać o klimatyzacjęOsoby, które używają klimatyzacji muszą pamiętać o tym, że oddychać będą powietrzem, które przepływa przez specjalne kanały umieszczone w urządzeniu. Dlatego dbanie o czystość takich kanałów jest naprawdę bardzo ważna.

Konserwacja klimatyzacji

Powietrze, które wydostawać się będzie z klimatyzatorów powinno być czyste i przed wylotem powinien znaleźć się filtr, który usunie zanieczyszczenia. Poza typowym filtrem w niektórych urządzeniach wprowadza się także dodatkowe filtry, które odpowiadać mają za uzdatnianie powietrza. W filtrach niekiedy gromadzą się zanieczyszczenia i przez to wydajność sprzętów będzie mniejsza a dodatkowo będzie on zużywał więcej energii. Często klimatyzator się obladza a to powoduje, że pojawi się skraplanie wody. Zanieczyszczenie na filtrach może spowodować, że rozwijać się tam będą bakterie, które potem dostaną się do pomieszczenia i powodować mogą choroby płuc.

Zwykłe porządki

czyszczenie klimatyzacjiWloty oraz wyloty powietrza najlepiej oczyszcza się miękką tkaniną. Jeśli zabrudzenia będą trudne do usunięcia to na pewno można użyć letniej wody i delikatnego środka czyszczącego. Nie można używać żrących środków. Filtr musi być czyszczony zgodnie z tym jak zaleca to producent. Niektóre modele mają specjalne sygnalizacje w momencie, gdy filtr będzie zabrudzony i będzie trzeba dokonać czyszczenia. Zaleca się czyszczenie co dwa tygodnie wodą.

Pokaż mi swoją klimatyzację

Co pewien okres czasu należy się także zdecydować na gruntowne czyszczenie klimatyzacji. Najważniejszym elementem zawsze są kanały. Według przepisów kanał powinien mieć otwory rewizyjne, dzięki czemu będzie można doprowadzić do oczyszczenia poszczególnych elementów instalacji. Związane jest to z przepisami przygotowanymi przez Ministra Infrastruktury. Do czyszczenia można także zatrudnić specjalistyczną firmę, która zajmie się badaniem sprzętu a potem doprowadzi do jego gruntownego oczyszczenia.

Autor

Jacek Sasin

"Kiedy poczujesz coś niezwykłego, nie panikuj! To tylko świeże powietrze."

Zobacz również