Dlaczego regularne serwisowanie klimatyzatora jest tak ważne?

dbaj o klimatyzacjęOsoby, które uważają, że serwisowanie klimatyzacji jest stratą czasu i pieniędzy, a o konieczności dokonywania okresowych przeglądów mówią wyłącznie uczestnicy spisku zawiązanego przez właścicieli punktów serwisowych, powinny w najbliższym czasie zweryfikować swoje poglądy.

Urządzenie, którego nie poddaje się kontroli, bardzo szybko staje się bezużyteczne, pracuje coraz mniej wydajnie, a samo jego użytkowanie zaczyna wiązać się z poważnymi wydatkami. Okazuje się przy tym, że coraz mniejsza efektywność klimatyzatora to nie jedyny argument wart przeanalizowania. Nie musi nam przecież zależeć na kwestiach finansowych, z pewnością jednak nie będziemy podchodzili niefrasobliwie do własnego zdrowia.

legionellozaO chorobie legionistów z pewnością słyszał niemal każdy, nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z tego, że również współcześnie zbiera ona swoje żniwo. Na przełomie maja i czerwca nieoczekiwanie zmarło na nią osiem osób w Norwegii. Okazało się przy tym, że również w ich przypadku winna była klimatyzacja.

Choroba legionistów może być początkowo bagatelizowana, jej objawy przypominają bowiem początkowo te, które są charakterystyczne dla grypy albo zapalenia płuc. Co ciekawe, o jej istnieniu lekarze dowiedzieli się całkiem niedawno, w 1976 w amerykańskiej Filadelfii spotkali się bowiem weterani wojenni. I choć miało być to spotkanie wspomnieniowe towarzyszy broni, zakończyło się ono koszmarem, ostatecznie bowiem nieznana choroba zabiła 29 uczestników zjazdu oraz 5 osób z personelu hotelu. Lekarze odkryli, że winna jest nieznana wcześniej bakteria.

Najczęściej bytuje ona w stojących wodach zarośniętych glonami, okazuje się jednak, że instalacje klimatyzacyjne również charakteryzują się sprzyjającymi jej warunkami. Dziś bakteria ta jest znana jako legionella, a regularne kontrole stanu klimatyzatora wydają się jedyną skuteczną metodą pozwalającą na pozbycie się jej.

Autor

Lucy Li Zang

"Wszyscy umieramy. Świat to tylko hospicjum ze świeżym powietrzem..."

Zobacz również