Jak konserwuje się klimatyzację?

konserwacja klimatyzacjiKlimatyzator, czyli urządzenie filtrujące powietrze, wymaga regularnej konserwacji. Tylko wtedy możliwe jest zachowanie jego wydajności na odpowiednim poziomie.

Zaniedbany klimatyzator negatywnie wpływa na zdrowie Tylko droższy sprzęt jest w stanie zapewnić nam należyte działanie oraz odpowiednie spełnianie swoich zadań. Trzeba pamiętać, że wydajność pracy klimatyzatora w dużym stopniu uzależniona jest od jego stanu technicznego. Jeżeli zrezygnuje się z regularnej konserwacji, klimatyzator w czasie pracy może wpuszczać do pomieszczenia nie tylko kurz, ale również grzyby oraz bakterie. W efekcie będzie wywoływał efekty odwrotne od zamierzonych.

Zadaniem klimatyzatora jest eliminowanie z powietrza drobnoustrojów. Wszystko za sprawą wbudowanej turbiny, której zadaniem jest kierowanie strumienia powietrza. Powietrze, które zostało pobrane z pomieszczenia, przepuszczane jest przez parownik. To właśnie w tej części dochodzi do obniżenia temperatury. Wszelkie zanieczyszczenia odkładają się w przewodach i na turbinie. Kiedy zgromadzi się ich zbyt wiele, wydajność klimatyzacji zacznie się zmniejszać.

Niedrożna wentylacja to większe zużycie energii

jak konserwować klimatyzacjęZatkany wentylator chłodzi powietrze o wiele dłużej. Przekłada się to oczywiście na zwiększone zużycie energii. Dodatkowo może dochodzić również do osadzania się zanieczyszczeń na filtrach, co w konsekwencji może skończyć się zablokowaniem klimatyzatora. Dochodzić może wtedy do skraplania wody, a dodatkowym efektem będzie brzydki zapach.

Niezwykle istotne jest więc to, aby prace konserwujące prowadzone były regularnie. Pozwoli to na oczyszczanie filtrów, które wolne będą tym samym od bakterii oraz kurzu. Czyszczenie klimatyzacji najlepiej powierzyć specjalistycznej firmie, która zagwarantuje dokładne wyczyszczenie wszystkich elementów. Wiele osób zapomina jednak o regularnej konserwacji klimatyzatorów.

Autor

Jacek Sasin

"Kiedy poczujesz coś niezwykłego, nie panikuj! To tylko świeże powietrze."

Zobacz również