Jak prawidłowo obsługiwać urządzenie do klimatyzacji?

obsługa klimatyzacjiPodstawowe funkcje klimatyzatora to chłodzenie powietrza oraz odprowadzenie nadmiaru wilgoci z pomieszczenia. Jednak nowoczesna technologia sprawiła, że współczesne klimatyzatory mają szereg dodatkowych funkcji.

Warto zapoznać się z nimi, gdyż często potrafią zwiększyć komfort naszej pracy czy mieszkania. Obsługa manualna- w najprostszej formie mamy do czynienia z przyciskami i regulatorami na obudowie wewnętrznej jednostki klimatyzatora. Pozwala na regulacje temperatur i ustawienie czasu pracy urządzenia, tak by pracowało zgodnie z naszymi wymogami.

Zdalna obsługa – przy pomocy pilota, jest dużo wygodniejsze i ma bardziej rozbudowane funkcje. Obecnie praktycznie wszystkie urządzenia klimatyzacyjne posiadają pilota, który pozwala na sterowanie z pewnej odległości, bez konieczności wspinania się do obudowy jednostki. Pilot pozwala na uruchomienie wszystkich funkcji dostępnych w danym modelu – ustawienie biegów klimatyzatora, ustawienie kąta nachylenia lamelek, strumienia powietrza czy temperatury chłodzenia.

obsługa klimatyzacji pilotBardzo często w pilocie jest zainstalowany czujnik temperatury powietrza, za pomocą którego mierzy temperaturę w pomieszczeniu wskazanym przez użytkownika i w razie jej spadku lub podwyższenia, przesyła automatyczny sygnał do włączenia się klimatyzatora. Bardzo często do pilota są wbudowane tzw. inwertery z rozbudowanym układem elektronicznym, umożliwiając dopasowanie urządzenia do jak najbardziej optymalnej pracy, gwarantujący zadowolenie z użytkowania klimatyzatora.

Klimatyzator może być wyposażony w wiele innych ciekawych opcji, np. tryb pracy nocnej (cichej), automatyczny restart po zaniku napięcia elektrycznego, automatyczne przełączanie z trybu chłodzenia na tryb grzania i odwrotnie, system zapobiegający przeciągom, podaje informacje kiedy należy wymienić filtry czy uzupełnić wodę w nawilżaczu. Większość tych funkcji uruchamia się przy pomocy pilota.

Autor

Lucy Li Zang

"Wszyscy umieramy. Świat to tylko hospicjum ze świeżym powietrzem..."

Zobacz również