Poprawny montaż klimatyzatora – zasady

montaż klimatyzacji1. Miejsce, gdzie montowany jest klimatyzator

Przemyśleć trzeba miejsce, w którym umieszcza się zarówno jednostkę wewnętrzną, jak i zewnętrzną. Trzeba pamiętać, aby urządzenie zostało zamontowane w sposób, w który nie będzie przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu i korzystaniu z pomieszczenia. Jednocześnie trzeba je wybrać tak, aby możliwa była cyrkulacja powietrza na właściwym poziomie. Przyjmuje się, że jednostki wewnętrzne, które zamontowane są na ścianach, muszą mieć przynajmniej dwieście centymetrów odstępu od sufitu.

zasady montażu klimatyzatora

2. Odpowiednie wygięcie rury od instalacji freonowej

Montowanie klimatyzacji zawsze rozpoczyna się od zawieszenia płyty montażowej. To właśnie na niej umieszcza się następnie jednostkę wewnętrzną. Następnie przychodzi kolej na wywiercenie otworów na instalację freonową oraz tą, której zadaniem jest odprowadzania skroplin. Bardzo ważne jest, aby w momencie odginania instalacje freonowej, robić to zgodnie ze wskazaniami, które zawarto w instrukcji. Trzeba bowiem pamiętać, że to właśnie na tym etapie prac bardzo często dochodzi uszkodzenia instalacji freonowej o charakterze trwałym.

3. Wykonanie połączeń kielichowych we właściwy sposób

Kiedy jednostka wewnętrzna jest powieszona, a instalacja freonowa przygotowana, należy przystąpić do wykonania połączenia kielichowego. Na tym etapie liczy się dokładność prac. Tutaj bardzo łatwo bowiem o pojawienie się nieszczelności.

4. Odpowiednie zabezpieczenie instalacji freonowej

Wykonując instalację freonową, trzeba zwrócić baczną uwagę na dokładne zabezpieczenie na połączeniach. Tylko bowiem wtedy w czasie pracy, kiedy pojawią się różnice temperatury między czynnikiem chłodniczym a powietrzem, nie będzie dochodziło do skraplania się wody. Nawet najmniejsze przecięcie w izolacji termicznej musi zostać odpowiednio zabezpieczone. Idealnie do tego celu nadaje się samoprzylepna taśma termiczna.

Autor

Jacek Sasin

"Kiedy poczujesz coś niezwykłego, nie panikuj! To tylko świeże powietrze."

Zobacz również